Start arrow Aktualności arrow II FROH Podsumowanie
II FROH Podsumowanie
08.11.2009.
Podsumowanie II MIędzynarodowego Forum RekonstrukcjiObiektów Historycznych w Będzinie

 

      W ostatnich latach, wraz z napływem środków z Unii Europejskiej, coraz więcej instytucji, gmin, a nawet osób prywatnych inwestuje w obiekty zabytkowe. W prawie każdej miejscowości coś się w tej dziedzinie zmienia. Nie da się ukryć, że dopiero teraz nadrabia się wieloletnie niekiedy zaniedbania. Mimo opieki konserwatorskiej i prowadzenia prac przez specjalistów dochodzi jednak często do zjawisk niepożądanych. Rekonstrukcja czy nawet konserwacja obiektu przeprowadzona w dobrej wierze, ale bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia może zaszkodzić. Dlatego też potrzebne są spotkania: specjalistów, wykonawców, właścicieli i administratorów obiektów zbytkowych. Pozwalają one wymienić informacje, dowiedzieć się jak pewnych rzeczy nie należy robić, do kogo zwrócić się z wątpliwościami, czy wreszcie jak zdobyć dodatkowe środki.

 Image

 

 

     Naprzeciw temu zapotrzebowaniu wyszło Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Moje Miasto organizując w roku ubiegłym FORUM REKONSTRUKCJI OBIEKTÓW HISTORYCZNYCH W BĘDZINIE.  Konferencja poświęcona została zabytkowym podziemiom oraz fortyfikacjom. Tematy te zawierały w sobie zarówno problemy kopalni pracujących obecnie wyłącznie na potrzeby turystyki, podziemne umocnienia,  korytarze łączące piwnice średniowiecznych miast jak i zamki i mury obronne. Jak było do przewidzenia, Forum zgromadziło liczne grono naukowców, konserwatorów,  profesjonalistów, ale także pasjonatów.

 

     Z uwagi na duże zainteresowanie jaką cieszyła się ubiegłoroczna konferencja, Stowarzyszenie Moje Miasto zorganizowało na początku października II MIĘDZYNARODOWE FORUM, tym razem poświęcone architekturze sakralnej i rewitalizacji założeń średniowiecznych miasteczek. Do współpracy zaprosiło Stowarzyszenie Ratujmy Kościół na Górce, które powstało dla ratowania Kościoła św. Trójcy w Będzinie.
   Konferencja zaplanowana została na trzy dni  - z bardzo bogatym i szczegółowo rozpisanym programem. Dzień pierwszy – seminarium oraz wystawa w  Pałacu Mieroszewskich, dzień drugi – cztery otwarte sesje referatowe w sali gościnnego Starostwa Powiatowego w Będzinie oraz wieczorne spotkanie poświęcone rewaloryzacji kościoła św. Trójcy w Będzinie - w kościele św.Trójcy, dzień trzeci – sesja terenowa na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej, pozwalająca zobaczyć jak „w naturze” wyglądają obiekty, o jakich mowa była we wcześniejszych wystąpieniach. Uczestnicy konferencji obejrzeli rynek i zamek w Olsztynie, kościółek drewniany w Zrębicach, kościół i rynek w Złotym Potoku, Janowie, Żarkach i Myszkowie, rynek w Siewierzu oraz Sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej.Tak skonstruowany program pozwolił uczestnikom konferencji zapoznać się zarówno teorią jak  i najbardziej aktualną praktyką rekonstrukcji obiektów historycznych.

 

    Należy dodać, że organizatorzy, podobnie jak w roku ubiegłym, zaprosili do udziału w warsztatach wyjazdowych zainteresowanych tematem członków PTTK, którzy zwiedzili wytypowane obiekty wraz uczestnikami konferencji.
 
    Partnerami Stowarzyszenia Moje Miasto w organizacji tegorocznego spotkania były oprócz Stowarzyszenia Ratujmy Kościół na Górce: Starostwo Powiatowe w Będzinie, Urząd Miejski w Będzinie, Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Krakowska, Politechnika Śląska, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, GIS Forum Zagrzeb, Regionalne Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego , Fundacja Brama Cukermana.

 

                            Alicja Pierzchalska-Wieczorek
 
 
Zapraszamy do obejrzenie fotorelacji
 

 
 
Zaproszamy także do obejrzenia innych relacji:
 
1)  Coolturalny Powiat - Październik 2009 >>> zobacz >>>
2)  Forum Dla Zagłębia Dąbrowskiego >>> zobacz >>>
 

 

Zmieniony ( 17.07.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »