Start arrow Aktualności arrow Froh III - podsumowanie
Froh III - podsumowanie
11.12.2013.

III Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych w Będzinie

Trzecia edycja Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych zorganizowana w dniach 17 i 18 października 2013 r. przez Stowarzyszenie na Rzecz Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Moje Miasto w Będzinie, dotyczyła współczesnych zagrożeń obiektów i miejsc historycznychracowaniu

W pierwszym dniu konferencji uczestnicy zapoznali się z różnymi aspektami problematyki zagrożeń dziedzictwa kulturowego, w tym zagrożeniami przyrodniczymi, antropogenicznymi (m.in. szkody górnicze), ekonomiczno-finansowymi, społecznymi.

Szczegółowo omawiana była problematyka zagrożeń trzech zagłębiowskich zabytków: kościoła św. Trójcy i św. Doroty w Będzinie i św. Stanisława w Czeladzi.

Pierwszego dnia odbyła się również sesja terenowa. Uczestnicy mieli okazję zwiedzić odrestaurowany park i podziemia na Wzgórzu Zamkowym w Będzinie. Następnym punktem programu był przejazd zabytkowym tramwajem z lat. 60. XX w. do Czeladzi. Tam omówiono  zagrożenia kościoła św. Stanisława spowodowane osunięciem się muru oporowego. Pierwszy dzień konferencji zakończył się biesiadą rycerską i pokazami zorganizowanymi przez Bractwo Rycerskie na zamku w  Będzinie.

 

Drugi dzień III FROH miał miejsce w północnej części naszego województwa - w gminie Lipie. Prezentowane były zagrożenia warowni w Dankowie i zespołu parkowo-pałacowego i dworu oraz zabytkowego cmentarza w Parzymiechach. Warownia w Dankowie była jednym z obiektów szczegółowo analizowanym w ubiegłorocznym  projekcie  Ocena wartości i stanu zagrożenia ufortyfikowanych obiektów sakralnych województwa śląskiego. Projekt  realizowany był przez członków Stowarzyszenia Moje Miasto a współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.   


Współorganizatorami tegorocznego III Forum były liczne instytucje naukowe i samorządowe, m.in. Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Starostwo Powiatowe w Będzinie i Urząd Gminy Lipie. Konferencja otrzymała patronat ważnych instytucji wojewódzkich, w tym Urzędu Marszałkowskiego i Biskupa Diecezji Sosnowieckiej.

 
 
 

 

 

 


  FROH - Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych

 Przegląd realizacji projektu:

- Froh V - relacja
- Froh V - piąta edycja Forum
- Froh IV - relacja
- Froh IV - czwarta edycja Forum
- Froh III - relacja 
- Froh III - trzecia edycja Forum
- Froh II - relacja
- Froh II - druga edycja Forum
- Froh I - relacja
- Froh I - pierwsza edycja Forum 

 

 

 

 

 

 


 

Zmieniony ( 17.07.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »