Start arrow Aktualności arrow Froh V - podsumowanie
Froh V - podsumowanie
17.07.2016.
Osiedla Patronackie w krajobrazie Zagłębia i Górnego Śląska to temat V-go Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych, organizowanego przez nasze  Stowarzyszenie. Tegoroczna jublileuszowa konferencja poświęcona została osiedlom patronackim, stanowiącym swoiste dziedzictwo kulturowe naszego uprzemysłowionego regionu.

W dniach 10- 11 czerwca 2016 roku w siedzibie Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Czeladzi odbyło się Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych, organizowane po raz piąty przez nasze stowarzyszenie tj. Stowarzyszenie na Rzecz Ochrony Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego MOJE MIASTO z Będzina .

Tematem konferencji były Osiedla patronackie w krajobrazie Zagłębia i Górnego Śląska.

Celem konferencji było rozpoznanie potencjału dziedzictwa osiedli patronackich w wybranych miastach Zagłębia Dąbrowskiego, ocena porównawcza stanu zachowania osiedli w miastach Górnego Śląska i Zagłębia i prezentacja udanych przykładów rekonstrukcji i rewitalizacji patronackiej zabudowy mieszkaniowej.

 
Drugiego dnia, w trakcie sesji wyjazdowej, uczestnicy mieli okazję zapoznania się z przykładowymi osiedlami i koloniami Będzina, Czeladzi, Sosnowca, Katowic, Rudy Śląskiej i Zabrza.
 
W konferencji udział wzięli między innymi przedstawiciele samorządów, stowarzyszeń, administratorów osiedli, firm projektowych, konserwatorzy zabytków i naukowcy zajmujący się tą problematyką.

 

W Galerii Sztuki Współczesnej "Elektrownia" zagościła  wystawa zdjęć głownych osiedli patronackich Zagłębia Dąbrowskiego.


Współorganizatorami V Forum były liczne instytucje naukowe i samorządowe, m.in. Katedra Geografii Regionalnej i Turyzmu Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Śląskiego, Komisja Krajobrazu Kulturowego Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Galeria Sztuki Współczesnej Elektrownia w Czeladzi, Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturalnyc,  Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego, Pałac Schoena Muzuem Sosnowiec, Muzuem Saturn.

 
 
 

 

 

  FROH - Forum Rekonstrukcji Obiektów Historycznych

 Przegląd realizacji projektu:

- Froh V - relacja
- Froh V - piąta edycja Forum
- Froh IV - relacja
- Froh IV - czwarta edycja Forum
- Froh III - relacja 
- Froh III - trzecia edycja Forum
- Froh II - relacja
- Froh II - druga edycja Forum
- Froh I - relacja
- Froh I - pierwsza edycja Forum 

 

 

 

 

 

 


 

Zmieniony ( 18.07.2016. )
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »